Nauji namai šuniui – ką reikia žinoti?
Atvykimas į naujus namus šuniui – tikras emocijų ir įspūdžių sūkurys. Net ir suaugęs, socializuotas augintinis, pakeitęs gyvenamąją vietą, patiria stresą. Naujokui viskas atrodo keista: kvapai, garsai, žmonės, net grindų danga gali būti neįprasta. Labai svarbu, kad šeimininkas tai suprastų ir kantriai padėtų keturkojui įveikti šį sudėtingą etapą. Būkite pasiruošę, kad šuo gali elgtis kitaip nei anksčiau: būti nervingas, neramus, mažiau ėsti ar net slėptis. Tai normalu – neskubinkite jo, o stenkitės kiekvieną dieną įnešti stabilumo ir saugumo jausmą. Tik kantrybė, švelnumas ir laikas padės gyvūnui pamažu įprasti prie naujos aplinkos. Dauguma šunų per kelias savaites pripranta, bet kiekvienas atvejis – individualus. Svarbiausia – leiskite šuniui tyrinėti aplinką savo tempu, neužverskite jo dėmesiu ar naujomis taisyklėmis pirmomis dienomis. Duokite erdvės ir laiko priprasti. Stebėkite, kaip šuo jaučiasi, ar jam patogu naujoje vietoje. Jeigu matote, kad augintinis labai stresuoja, pasitarkite su specialistu. Kartais naudinga duoti šuniui kažką pažįstamo iš ankstesnių namų – žaislą, guolį, antklodę. Pirmieji žingsniai naujuose namuose visada turi būti ramūs ir nespaudžiant augintinio. Tai padės jam išvengti ilgalaikio nerimo. Supraskite – šuo nesupranta, kodėl gyvenimas pasikeitė. Jis praranda seną rutiną, todėl stabili dienotvarkė čia tampa labai svarbi.
Susipažinimas su šeimos nariais ir kitais augintiniais
Vienas iš svarbiausių adaptacijos etapų – susipažinimas su naujais žmonėmis ir galbūt kitais gyvūnais. Niekada neskubinkite – leiskite šuniui pačiam parodyti iniciatyvą. Pirmą dieną pravartu apriboti kontaktų kiekį – užteks, jei šuo susitiks tik su pagrindiniais šeimos nariais. Papasakokite visiems namuose, kad negalima staigiai liesti, garsiai šaukti ar verstis virš šuns. Vaikams paaiškinkite, kad naujokui reikia ramybės ir laiko priprasti, todėl geriausia leisti šuniui pačiam prieiti. Stebėkite šuns reakciją – jei jis nori prieiti, pasisveikinkite švelniu balsu, leiskite pauostyti ranką. Jeigu šuo baiminasi, nereikalaudami palaukite – laikui bėgant smalsumas nugalės nerimą. Jei namuose yra kitų augintinių, pirmas susitikimas turėtų vykti neutralioje teritorijoje arba, jei tai neįmanoma, per atstumą. Svarbu atidžiai stebėti abiejų gyvūnų kūno kalbą ir nutraukti kontaktą, jei kyla įtampa. Jei šuo prie kitų gyvūnų jaučiasi saugiai, leiskite jiems tyrinėti vienas kitą be spaudimo. Atminkite, kad kartais užtenka kelių minučių kartu, o kitais atvejais gali prireikti dienų ar net savaičių. Kiekvienas augintinis – asmenybė. Pradžioje rekomenduojama neleisti šuniui vaikščioti po visus namus – parodykite tik pagrindinius kambarius, kuriuose jis dažniausiai bus. Jeigu šuo iš karto domisi visais šeimos nariais – puiku, tačiau jei slepiasi ar traukiasi, duokite jam erdvės. Per kelias dienas galima pamažu plėsti pažintį su kitais namiškiais ir augintiniais, visada stebint, kaip šuo reaguoja. Jeigu reikia daugiau patarimų apie pirmąsias pažintis ir pasivaikščiojimus, perskaitykite straipsnį Kaip pripratinti šunį prie pavadėlio: raktas į ramius pasivaikščiojimus – jame rasite patarimų, kaip sukurti saugią pradžią.
Švelnus, pozityvus bendravimas – pagrindas geram startui. Jei šuo nori prisiglausti – leiskite, jei traukiasi – gerbkite jo norus. Labai svarbu, kad šeimos nariai nevengtų šuns, bet ir nepersekiotų jo dėmesiu. Tikroji draugystė ir pasitikėjimas užsimezga, kai augintinis jaučiasi saugus ir nejaudinamas per prievartą. Niekada nebarkite už tai, kad šuo slepiasi ar nedrįsta prieiti – kiekvienam prisitaikymo laikas skirtingas. Po kelių dienų šuo ims pasitikėti ir norės vis dažniau būti šalia. Bendraukite su šunimi švelniai, pasinaudokite žaidimais ar skanėstais, bet neverskite būti dėmesio centre. Kantrybė, pastovumas ir pagarba gyvūno poreikiams – raktas į sėkmingą prisitaikymą.
Palaipsniui supažindinkite su namais
Kai šuo jaučiasi šiek tiek drąsiau, galite pradėti supažindinti jį su visa gyvenamąja erdve. Pirmąsias dienas geriau riboti teritoriją – leiskite laisvai judėti tik pagrindiniame kambaryje, kuriame yra jo guolis, dubenėlis ir žaislai. Vėliau pamažu atverkite duris į kitus kambarius, visada stebėdami, kaip šuo jaučiasi. Svarbu, kad kiekvienas kampelis jam būtų ne pavojingas, o įdomus ir draugiškas. Nelaikykite namuose daiktų, kurie gali būti pavojingi – elektros laidų, nuodingų augalų, mažų detalių. Jei pastebite, kad šuo į kažką reaguoja su baime, ramiai nukreipkite dėmesį į žaislą ar kitą veiklą. Kartais naudinga iš anksto pasirūpinti, kad būtų kuo mažiau staigių garsų, ypač jei namuose gyvena vaikai ar kiti gyvūnai. Kartais šuo gali ilgai stovėti tarpduryje, kol apsispręs žengti toliau – neskubinkite jo, tegul sprendžia pats. Palaipsniui įveskite kasdienius ritualus: maitinimo vietą, pasivaikščiojimo laiką, trumpas žaidimo akimirkas tose pačiose vietose. Tai suteiks šuniui saugumo jausmą ir padės greičiau adaptuotis. Jeigu šuo pasirenka kokį nors kampelį, kuriame jam gera – palikite ten guolį ar užtiesalą. Neverskite gyvūno būti tik toje vietoje, kuri jums atrodo tinkamiausia. Svarbu, kad augintinis galėtų pasitraukti, kai nori pailsėti ar pabūti vienas. Laikykitės ramybės – neišsigąskite, jei šuo ima kaukti ar laikinai vengia kai kurių vietų. Su laiku jis pats atras saugius maršrutus po visus namus.
Įprastai šuo per kelias savaites pripras prie visų namų erdvių, jei tik jam bus suteikta laisvė ir pakankamai laiko. Jei namuose daug vaikų ar lankosi svečiai, pasirūpinkite, kad šuo turėtų savo kampelį, kur galėtų atsipūsti. Atkreipkite dėmesį į šuns kūno kalbą – ar jis žvalus, smalsus, ar vis dar atsargus. Jei vis dar nerimauja – stenkitės neatakuoti jo dėmesiu, geriau paskatinkite žaidimu arba palaukite, kol pats priartės. Nepamirškite, kad nuolatinis pozityvus sustiprinimas padeda šuniui greičiau prisitaikyti prie naujų taisyklių ir aplinkos.
Kasdienė rutina ir pasitikėjimo kūrimas
Nauji namai ir nauja šeima – tai ir nauja dienotvarkė. Kuo greičiau šuo supras, kada valgoma, kada einama į lauką ar žaidžiama, tuo ramiau jis jausis. Pirmomis savaitėmis stenkitės kiekvieną veiklą atlikti tuo pačiu metu – šunims labai svarbu nuspėjamumas. Kiekvieną rytą pradėkite nuo ramaus pasisveikinimo ir trumpų pasivaikščiojimų, vakarais užbaikite ramia veikla – glostymu ar žaidimu. Jei augintinis kažko bijo, pasikalbėkite su veterinaru arba šunų elgsenos specialistu. Stabilumas namuose padės augintiniui jaustis lyg jam priklausančioje erdvėje, o pasitikėjimas stiprės kiekvieną dieną. Nepamirškite įtraukti į rutiną bendravimą su kitais gyvūnais ar žmonėmis, jei jų yra namuose. Apdovanokite už drąsą, smalsumą, už gerą elgesį – net mažos pergalės stiprina šuns pasitikėjimą jumis. Svarbiausia – būkite kantrūs, niekada neskubinkite adaptacijos proceso. Rutina – tarsi tvirtas pagrindas naujam gyvenimui.
Kantrybė ir mažos pergalės
Neretai norisi, kad šuo iš karto pritaptų prie naujų taisyklių ir naujos šeimos, tačiau adaptacija vyksta pamažu. Džiaukitės kiekvienu mažu pasiekimu: pirmuoju uodegos vizgėjimu, pirmu drąsiu žingsniu į kitą kambarį ar pirmu prisiglaudimu. Kartais reikia daugiau laiko, ypač jei šuo atvyko iš prieglaudos ar patyrė neigiamų patirčių anksčiau. Vertinkite net ir menkiausias pažangos užuominas – jos rodo, kad gyvūnas jums ima pasitikėti. Nepamirškite šuns skatinti ne tik už drąsą, bet ir už kantrybę, už norą būti šalia jūsų. Maži laimėjimai kasdien virsta dideliais pokyčiais per kelias savaites. Jei pastebite sunkumų – šuo nenori valgyti, slepiasi, bijo naujų garsų ar žmonių, duokite dar daugiau laiko. Niekada nebarkite už „blogą“ elgesį – adaptacijos metu šuo turi teisę į klaidas. Kantrybė ir supratimas stiprina ryšį tarp jūsų ir augintinio. Jei norite sužinoti daugiau apie stiprių tarpusavio ryšių kūrimą su šunimi, skaitykite straipsnį Kodėl verta rinktis rankų darbo šunų antkaklį: skirtumai nuo masinės gamybos.
Apibendrinimas
Nauji namai – didžiulis iššūkis bet kuriam šuniui. Stenkitės kantriai ir švelniai vesti augintinį per šį adaptacijos etapą. Skirkite laiko stebėti jo elgesį, nereikalaukite per daug ir leiskite būti savimi. Kiekvienas šuo – individualus, o sėkmės paslaptis – jūsų dėmesys, kantrybė ir pagarba. Prisiminkite, kad stabilumas, dienotvarkė ir pozityvus sustiprinimas yra geriausi įrankiai kuriant ramų ir laimingą gyvenimą naujuose namuose. Pasikliaukite savo intuicija, stebėkite šuns kūno kalbą, o esant sunkumams – pasitarkite su specialistu.